Pluska.sk správy Ekononika 21.12.2012

Kauza EuroGas: Slovensko chce zabrániť arbitráži za miliardu dolárov 21. december 2012, 15:21

Už na tom robia! Ministerstvo financií začalo riešiť hroziacu arbitráž od ťažiarskej spoločnosti EuroGas, ktorá chce od Slovenska žiadať až miliardu dolárov za zmarenú investíciu pri ťažbe mastenca. Firma sa odvoláva na medzištátnu dohodu s USA, kde mala byť založená. Slovensko jej však dnes oficiálne odoprelo výhody, ktoré jej mali z tejto dohody plynúť.

Spoločnosť Eurogas mala u nás ťažiť mastenec, teraz žiada odškodné. Slovensko jej odoprelo výhody. (Ilustračná fotografia) Foto: sxc.hu

Slovensko popiera, že by k porušeniu dohody došlo. Podľa ministerstva má totiž slúžiť pre investorov, ktorí musia mať prepojenie na zmluvné krajiny, teda Slovensko či USA.

„Na základe verejne dostupných informácií spoločnosť EuroGas nevykonáva v Spojených štátoch amerických žiadnu rozsiahlejšiu podnikateľskú činnosť a je kontrolovaná občanom tretieho štátu," píše ministerstvo financií na svojej stránke.

Zložitý spor pre mastenec

V hroziacej arbitráži ide o ťažbu mastenca v Gemerskej Polome. Eurogas oznámil, že bude od Slovenskej republiky žiadať náhradu škody presahujúcu jednu miliardu dolárov.

„Ide o zložitý spor, ktorý spája v sebe viacero citlivých súvislostí. Tie je nevyhnutné vopred zabezpečiť a následne ich skoordinovať aj vzhľadom na astronomickú výšku požadovanej náhrady škody, ktorá zodpovedá len samotnej istine," dodáva ministerstvo.

Nezvyklá mediálna prezentácia

  1. Podľa odborníčky na arbitráže advokátky Jany Martinkovej je postup ministerstva bežným prostriedkom obrany v investičných„Nezvyklá je len jeho mediálna prezentácia, navyše ešte skôr, ako bola s uplatnenou výhradou oficiálne oboznámená dotknutá spoločnosť," myslí si advokátka.

Pripisuje to, v kontexte s nedávno prehranou arbitrážou s akcionárom poisťovne UNION, potrebe vlády deklarovať verejnosti opatrenia smerujúce k eliminácii ďalších podobných škôd. Neznamená to však vraj, že by sa tým Slovensko automaticky vyhlo hrozbe.


http://www.teraz.sk/ekonomika/sr-odopiera-vyhody-ochrany-investicii/32471-clanok.html

http://www.finance.gov.sk/


http://m.webnoviny.sk/ekonomika/slovensko-odopiera-vyhody-firmy-eurogas/599628-clanok.html