Feminity.sk, 13.2.2012

Ako sa vodič vyhne spôsobenej škode?

Advokátka Jana Martinková - Attorney-at-law (lawyer), der Rechtsanwalt - Advocatus Martinková s. r. o.
V dnešnej právnej poradni vám advokátka Jana Martinková (36) z advokátskej kancelárie Advocatus Martinková s.r.o. prezradí, ako postupovať v prípade dopravnej nehody. Ak máte aj vy otázku, pošlite ju pomocou aplikácie, ktorú nájdete v tomto článku.

S akými následkami pre seba by mal počítať vinník dopravnej nehody?
-    V prípade, že v dôsledku ním zavinenej dopravnej nehody došlo u poškodeného k ujme na zdraví, či dokonca k smrti, predstavuje pre vinníka najväčšiu hrozbu trestné stíhanie. Ak z nedbanlivosti spôsobil človeku ťažkú ujmu na zdraví, vystavuje sa hrozbe trestného stíhania pre prečin ublíženia na zdraví, s hornou hranicou trestu odňatia slobody do 5 rokov, ak zavinil z nedbanlivosti aj smrť, môže byť stíhaný i pre prečin usmrtenia, kde sa za určitých okolností môže maximálna horná sadzba trestu odňatia slobody vyšplhať až do 12 rokov. V prípade, že osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví neposkytol potrebnú pomoc, môže byť trestne stíhaný i pre prečin neposkytnutia pomoci, s hornou hranicou trestu odňatia slobody do 3 rokov.  V poslednom prípade však môže byť stíhaný nielen vinník, ale i iný účastník dopravnej nehody.
 
Aké nároky má v súvislosti s dopravnou nehodou poškodený?
-    Patria sem nároky na náhradu škody vzniknutej poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou vecí a ušlý zisk. V prípade škody na zdraví  má poškodený nárok na náhradu nemajetkovej ujmy, t.j. bolestného a sťaženia spoločenského uplatnenia a náhradu majetkovej ujmy, ktorá zahŕňa náhradu účelných nákladov spojených s liečením a neuhradených zdravotným poistením, nárok na náhradu za stratu na zárobku počas PN a po skončení PN, nárok na náhradu za stratu na dôchodku a v prípade spôsobenej smrti majú pozostalí nárok na uhradenie nákladov na pohreb a ich výživu. Okrem uvedeného sa poškodený, resp. pozostalí môžu domáhať aj náhrady nemajetkovej ujmy v zmysle ustanovení o ochrane osobnosti, keďže došlo k zásahu do ich osobnostných práv.
 
Od čoho závisí výška bolestného, či sťaženia spoločenského uplatnenia?
-    Výška bolestného a sťaženia spoločenského sa určuje ako súčin počtu bodov stanovených lekárskym posudkom a hodnoty bodu. Hodnota bodu sa každoročne  mení v závislosti od aktuálnej výšky priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve dosahovanej v predchádzajúcom roku (jeden bod má hodnotu 2% z tejto sumy).  Osobne považujem sumy vyplácané z titulu bolestného a SSU skôr za symbolické iste by ich každý rád vzdal výmenou za zdravie.
 
Tieto nároky má poškodený len pri dopravnej nehode, či aj pri iných škodových udalostiach?
-    Tieto nároky platia aj pre iné škodové udalosti, s tým rozdielom, že v prípade povinného zmluvného poistenia ich všetky za vinníka zaplatí poisťovňa.
 
Ako by sa vodič motorového vozidla mohol vyhnúť zodpovednosti za spôsobené škody?
-    Ak bola škoda spôsobená prevádzkou motorového vozidla, jedná sa o tzv. objektívnu zodpovednosť, ktorej sa môže zbaviť jedine preukázaním skutočností, že škode nemohol zabrániť pri vynaložení všetkého úsilia alebo, že škoda nebola spôsobená okolnosťami, ktoré majú pôvod v prevádzke motorového vozidla alebo ak škoda bola spôsobená výlučným zavinením poškodeného.
 
 
Osobnosti, ktoré spája dopravná nehoda:
 
Deana Horváthová Jakubisková: 17. októbra 2011 svojím terénnym automobilom značky Mercedes v Prahe 62-ročného muža na priechode pre chodcov. Chodec na mieste podľahol zraneniam.
 
Dara Rolins: Ku zrážke terénneho auta, ktoré viedla Dara, s motocyklom došlo v sobotu 10. júla 2010 v pražskom Šáreckom údolí. Motocyklista sa vracal k rodine z rybačky. Na malej motorke, ktorá nedokáže ísť viac ako 40 km/h, sa údajne v zákrute snažil vyhnúť jame na úzkej ceste a cyklistovi. Čelne sa však pritom zrazil s autom, ktoré šoférovala Dara Rolins.
 
Rasťo Žitný: Moderátor 29. júna 2008 na ceste z Rohožníka do obce Kuchyňa v pravotočivej zákrute neprispôsobil rýchlosť a nezvládol vedenie vozidla, prešiel do protismeru, kde s vozidlom narazil do cyklistov, pričom spôsobil smrť maloletého Tomáša Žilavého.
 
Milan KňažkoVo februári 2008 sa pri obiehaní na nebezpečnom úseku z Nitry do Zlatých Moraviec zrazil s iným autom. Podľa svedka nedodržal povolenú rýchlosť, médiám tvrdil, že sa na tom mieste vôbec nenachádzal. Usvedčili ho však fotografie.  
 
Tomáš Maštalír: Herec prežil 31. marca 2007 na železničnom priecestí v Jarovciach zrážku s vlakom. Oslepilo ho slnko, vlak vôbec nevidel. Náraz odhodil auto, pričom sa následne niekoľkokrát prevrátilo a skončilo na streche. Maštalír skončil len s množstvom zranení.  
 
Marián LabudaHerec 19. novembra 2005 doplatil na snehovú víchricu a stal sa účastníkom tragickej dopravnej nehody na diaľnici v Česku. Usmrtil pri nej dve ženy, na čo ho upozornil až ďalší vodič. Ženy totiž čupeli pri stredových zvodidlách. Zrejme preto sa Labuda vinným necítil a hneď v ten večer vystúpil v divadle v Pardubiciach. Dostal desať mesiacov s podmienečným odkladom na tridsať mesiacov. Počas podmienky mal samozrejme aj zákaz šoférovať v Českej republike.
 
Ivan Krivosudský: V júni 2005 zrazil chodkyňu na priechode pre chodcov vo Svätom Jure. Žena zomrela štyri hodiny po prevoze do nemocnice. Za jej usmrtenie dostal Krivosudský dvojročnú podmienku a zákaz šoférovania na štyri roky.
 
Štefan Skrúcaný: Zabávač v júni 2004 spôsobil dopravnú nehodu v Považskej Bystrici, pri ktorej zomrela dôchodkyňa. Skrúcaný ju zrazil na priechode pre chodcov. Ako vyplynulo z vyšetrovania, nedodržal povolenú rýchlosť. Skrúcaný dostal dvojročný podmienečný trest odňatia slobody s odkladom na tri roky a zároveň zákaz viesť motorové vozidlo na tri roky. Neskôr však súd vyhovel jeho žiadosti o podmienečné odpustenie zvyšku trestu a Skrúcaný opäť jazdil už dva roky po tragédii.
 
Jozef Čierny: Asi jediný známy človek, ktorý si nehodu aj odsedel. Hokejista v júni 1999 pri obci Horné Semerovce v zákrute narazil do stromu. Zahynuli pri tom jeho dve spolujazdkyne na zadných sedadlách. Čierny priznal, že namiesto jazdy sa viac venoval debate so spolujazdcom a dvomi dievčatami. Súd ho poslal za mreže na dva roky, odsedel si jeden. Polovica trestu mu bola odpustená za dobré správanie.
 
Jožo RážV júni 1999 mal Jožo Ráž ťažkú nehodu. Jeho motorke skrížil na dunajskom nábreží cestu Opel s nemeckým vodičom. Jeho život visel na vlásku, no dostal sa z toho. Vďaka lekárom, ale i jeho vôli. No aj v máji 2008 sa jeho meno skloňovalo so slovíčkom nehoda. Tentoraz mal spevák vo svojom terénnom vozidle kolíziu s cyklistom. Polícia nehodu zdokumentovala a Ráž dostal svoje doklady naspäť.
 
Michal Martikán: V novembri 1997 zrazil pri obci Veľké Zálužie muža, ktorý v nemocnici na následky nehody zomrel. Vyšetrovanie ukázalo, že značka obmedzujúca rýchlosť na 40 km/h Martikána príliš nezaujímala. Zlatému olympionikovi súd vymeral sedemmesačný podmienečný trest a zákaz vedenia motorového vozidla. Martikán však napriek tomu aj bez vodičského preukazu jazdil ďalej. Polícia na to prišla a hrozilo mu, že si trest bude musieť odsedieť. Od pobytu za mrežami napokon Michala Martikána uchránila milosť prezidenta Rudolfa Schustera.
 
Marika Gombitová: Patrí k tým, ktorí trpia na následky nehody, ktorú sami nespôsobili. V novembri 1980 sa s kamarátkou Andreou vracala z koncertu Modusu. Za volantom bola 21-ročná Andrea, ktorá zrejme nezvládla ťažké podmienky – snežilo a fúkal silný vietor. Poranenie miechy pripútalo speváčku na invalidný vozík. Andreu odsúdili za ublíženie na zdraví a vrátila sa do zahraničia, kde žila.

Foto: Peter Frolo
Zdroj: Jana Martinková