Zdravotníctvo vraj charakterizuje odlev výnosných činností k vyvoleným

 

Zdravotníctvo vraj charakterizuje odlev výnosných činností k vyvoleným

TASR, 9.9.2013
Osem nemocníc prišlo o ambulancie záchrannej zdravotnej služby napriek tomu, že ich prevádzkovali desiatky rokov.

Bratislava 9. septembra (TASR) - Pre slovenské zdravotníctvo je podľa Inštitútu pre zdravotnú politiku (IHP) charakteristický presun výnosných činností do rúk neštátnych, "vyvolených" subjektov. "Začalo sa to lekárňami, dialýzami, laboratóriami, pracoviskami CT a podobne," povedal predseda správnej rady IHP Tibor Šagát v reakcii na výsledky prvého kola tendra na licencie pre záchranky.

Ako poukázal inštitút, za ktorým sú traja bývalí ministri zdravotníctva - Alojz Rakús, Roman Kováč a T. Šagát, osem nemocníc tak prišlo oambulancie záchrannej zdravotnej služby napriek tomu, že ich prevádzkovali desiatky rokov. Doplatiť na to majú nemocnice, ktoré prídu omesačnú platbu za ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci vo výške 16.343 eur.

Inštitút kritizuje, že ministerstvo vzhľadom na legislatívu nemá možnosť preskúmať rozhodnutie výberovej komisie. "Kritéria bodovania zostávajú viac-menej široké, založené na úvahe člena komisie, podľa toho, čo považuje za najlepšie. Pripomína to bodovanie vsúťaži Let's Dance," upozornila poradkyňa IHP, advokátka Jana Martinková.

IHP tvrdí, že povinnosť doložiť pri výbere kžiadosti i doklad o personálnom zabezpečení prevádzkovania záchranky aprojekt stratégie a rozvoja záchrannej zdravotnej služby (ZZS) možno považovať za nový prostriedok manipulácie svýberom. Ministerstvo zdravotníctva vidí situáciu inak. "Nastavil sa transparentný proces výberu, do ktorého sa môže prihlásiť ktokoľvek, či už ide o malé obecné nemocnice, alebo veľkých poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby," reagovala jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.