Plus JEDEN ĎEŇ, Pluska.sk, 7.2.2015

Kontroverzné referendum o rodine: Ako to funguje v iných štátoch?

Referendum o rodine rozdelilo Slovensko a pohľady Slovákov na tému homosexuálov, adopciu detí homosexuálnymi pármi a sexuálnu výchovu v školách. Pozreli sme sa, kde v Európe sú povolené manželstvá homosexuálov či registrované partnerstvá a ako je to s adopciami detí.

Homosexuálne manželstvá ako prvé povolilo Holandsko v roku 2001, registrované partnerstvá ešte v roku 1989 Dánsko. Kým v Rusku sú adopcie jednotlivcami, ktorí sú rovnako orientovaní, zakázané, na Slovensku, ako aj v ďalších európskych krajinách platí, že dieťa si môže dnes adoptovať aj homosexuál.

Skúma sa aj spôsob života
„Nie je vylúčené, aby dieťa adoptovala homosexuálne orientovaná osoba v zmysle ustanovení o individuálnom osvojení,“ uviedla advokátka Jana Martinková s tým, že musí ísť o osamelú osobu, slobodnú, rozvedenú, ovdovenú, a teda nemôže žiť v manželskom zväzku alebo v partnerstve bez uzavretia manželstva.

Posudzujú sa sociálne, rodinné a bytové pomery, pričom sociálny pracovník skúma aj spôsob života žiadateľa.

Kiska pôjde, Fico odporučil
Prezident Andrej Kiska sa už dávnejšie vyjadril, že pri prvých dvoch otázkach bude hlasovať áno. Pri tretej považuje za nutné, aby bolo v školách základné vzdelanie v sexuálnej oblasti. Premiér Robert Fico bol skôr zdržanlivý. Zúčastniť sa na referende však odporučil.

Ako sa verejnosť rozhodne hlasovať, má byť podľa neho slobodnou voľbou. V súvislosti s pármi rovnakého pohlavia by však riešil prístup k informáciám zdravotníckeho charakteru či dedenie.

„A mnohé ďalšie, ktorými inak orientovaní ľudia na Slovensku žijú. Nemôžeme sa pred touto realitou zatvárať. Našou povinnosťou je uľahčiť im niektoré praktické veci v živote,“ zdôraznil Fico.

Dubovcová: Otázky nie sú dôležité
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová sa na referende nezúčastní. Na všetky otázky by odpovedala negatívne a nepovažuje ich za dôležité. Podľa nej nie je dôvod mať obavy z ohrozenia tradičnej rodiny homosexuálnymi pármi.