Hospodárske noviny, 20.1.2014Najväčšia nemocnica uniká exekúcii

Eseročka Magellan Slovakia si od Univerzitnej nemocnice v Bratislave vymáha vyše 600-tisíc eur.

Je našou kľúčovou nemocnicou. Ročne ošetrí najviac pacientov a zároveň zamestnáva najviac zdravotníkov na Slovensku. A teraz ju dobiehajú státisícové dlhy. Univerzitná nemocnica v Bratislave čelí hrozbe exekúcie. Dôvodom je 610-tisícový dlh voči eseročke Magellan Slovakia. Teda pôvodom poľskej firme, ktorá na Slovensku a v Česku skupuje pohľadávky v zdravotníctve a následne ich vymáha od nemocníc.

Takýto scenár nastal aj pri Univerzitnej nemocnici Bratislava. Postup bol jednoduchý – v roku 2011 Magellan prevzal od dodávateľov liekov či zdravotníckych pomôcok 610-tisícové podlžnosti. Nemocnici navrhol splatky splátkový kalendár. Tá ho však neprijala.


Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v priestoroch bratislavskej Univerzitnej nemocnice.

Neskôr nedodržiavala ani podmienky, ktoré jej predpísal v rámci súdneho zmieru súd. A tak Magellan podal vlani návrh na exekúciu. „Bol to prvý a dúfame, že aj posledný prípad, kedy sme siahli k takémuto kroku pri štátnej nemocnici,“ konštatoval konateľ Magellanu Ladislav Valábek.

Ak by k exekúcii reálne došlo, mohla by nemocnica prísť napríklad o zdravotnícku techniku. Tesne pred Vianocami sa preto nakoniec dohodla na splátkovom kalendári. Doň Magellan zahrnul aj ďalší, miliónový dlh nemocnice. Mesačne tak musí splácať 60-tisíc eur. „Výška a obdobie splácania sú dohodnuté tak, aby to neohrozovalo fungovanie nemocnice,“ tvrdí hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko však upozorňuje, že takéto skupovanie pohľadávok môžu v konečnom dôsledku pocítiť aj pacienti. „Pretože o toľko menej peňazí má nemocnica na nákup liekov, potravín alebo energií.“

Spor univerzitnej nemocnice s Magellanom sa ťahá od roku 2011, keď nadobudol jej pohľadávky. V tom istom čase išlo zo štátneho rozpočtu 300 miliónov eur na oddlženie štátnych zdravotníckych zariadení. „V rámci oddlžovania nemocníc sme štátu ponúkali opätovne odpustenie úrokov z omeškania a ešte aj zľavu z istiny pohľadávky,“ hovorí Valábek o ponuke Magellanu, ktorá štátom nebola akceptovaná. Uprednostňovaní totiž boli primárni veritelia. Vtedajší minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) to odôvodňoval tým, že odmietajú rokovať so „špekulantmi“, ktorí skupujú pohľadávky s vidinou zisku.

Dlhy dodávateľov ohrozovali

Magellan získal pohľadávky univerzitnej nemocnice od dodávateľov liekov či zdravotníckych pomôcok, napríklad od B. Braun Medical, s. r. o. Podľa jej hovorkyne Lucie Kocourkovej boli k tomu nútení z dôvodu riadneho hospodárenia.

Akciovka Pharma Group, ktorá Magellanu predala pohľadávky z roku 2009 až 2010, sa vyjadrila podobne. „K postúpeniu pohľadávok nás viedla celkovo veľmi zlá situácia vo financovaní v zdravotníctve, ktorá sa preniesla až na našu druhotnú platobnú neschopnosť,“ povedal generálny riaditeľ firmy Peter Kočalka. Podľa neho neúnosnosť tohto stavu im dávali každodenne pocítiť naši domáci, ale hlavne zahraniční dodávatelia.

Pohľadávky za desiatky miliónov

Podľa informácií HN pritom Magellan vlastní najviac pohľadávok slovenských nemocníc. V akej celkovej výške sú, Valábek neprezradil. Podľa webovej stránky firmy má ísť o desiatky miliónov eur. „My s pohľadávkami ďalej neobchodujeme, sme schopní a ochotní dlhodobo financovať či už dodávateľov alebo nemocnice. Momentálne máme splátkové harmonogramy až do roku 2018,“ tvrdí Valábek s tým, že poskytujú len finančné služby a nemajú záujem vlastniť ani prevádzkovať zdravotnícke zariadenia.

Magellan nie je jedinou firmou, ktorá podala exekúciu na nemocnicu. Ďalším veľkým hráčom je spoločnosť Generix, a. s., ktorá si rovnako dlhy vymáha exekúciou. Ako už HN informovali, od košickej univerzitnej nemocnice necelých 8,3 tisíca eur spolu s príslušenstvom. „Táto exekúcia stále nie je právoplatne ukončená, neuznávame exekučný titul,“ povedala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.

Vyše 191-tisícovej exekúcii čelí aj trnavská nemocnica voči dodávateľom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

Podľa advokátky Jany Martinkovej nie je protizákonné, ak nejaká spoločnosť vlastní väčšinu pohľadávok. 'Problém by vyvstal, ak by došlo k zneužitiu monopolu na ujmu iných podnikateľov, spotrebiteľov alebo verejného záujmu', vysvetlila (Advokátska kancelária Advocatus Martinková s.r.o.

Podľa advokátky Jany Martinkovej nie je protizákonné, ak nejaká spoločnosť vlastní väčšinu pohľadávok. 'Problém by vyvstal, ak by došlo k zneužitiu monopolu na ujmu iných podnikateľov, spotrebiteľov alebo verejného záujmu', vysvetlila Advokátska kancelária Advocatus Martinková s.r.o.