TA3, 17.10.2010 Dohoda alebo boj

Dohoda alebo boj

Zdroj: TA3
Servis: Hlavné správy
Dátum: 2010/10/17 18:40:00
Autor: Lukáš Havlík
Moderator: Andrea Šuvadová

Moderátor: V miliardovom spore s akcionármi zdravotných poisťovní môže prísť k podstatnej zmene. Minister financií Ivan Mikloš totiž vyhlásil, že chce, aby Slovensko doplatilo na spory čo najmenej. Existuje však aj názor, že máme veľkú šancu arbitráže vyhrať.

Redaktor: Slovensko je v spore s akcionármi dvoch zdravotných poisťovní. Tí údajne žiadajú vyše miliardové odškodné. Predchádzajúca vláda sa chcela biť až dokonca, súčasná ale pripustila zmenu taktiky.

Ivan Mikloš, minister financií - Téma dňa 06.10.2010:
Chceme minimalizovať škody, ktoré už boli bývalou vládou napáchané, akým spôsobom to budeme robiť, nechcem zverejňovať.

Redaktor: Od roku 2008 môžu zdravotné poisťovne zisk zo zdravotného poistenia použiť len na uhradenie zdravotnej starostlivosti. Ľudovo povedané, Ficová vláda im zakázala zisk. Argumentovala tým, že mali isté príjmy, neniesli žiadne podnikateľské riziko a nevytvárali pridanú hodnotu. Majiteľom poisťovni sa to samozrejme nepáčilo. V čase, keď na Slovensko prišli zákony im takýto zisk dovoľovali. Obrátili sa preto na arbitrážny súd, na ktorom sa odvolávajú na takmer 20 ročné dohody o ochrane investícií. Tie takéto opatrenia zakazujú, ale zároveň pripúšťajú výnimky.

Jana Martinková, advokátka: Že by takéto opatrenia boli vo verejnom záujme a na základe zákona, že by neboli diskriminačné a že by bola poskytnutá primeraná finančná náhrada.

Redaktor: V prípade dohody by odškodné pre akcionárov mohlo byť výrazne nižšie, ako údajne požadovaná miliarda eur. Ušetriť by sa mohlo aj na právnikoch, ktorým Slovensko doteraz vyplatilo viac ako 11 mil. eur. Podľa advokátky to ale nie je úplne tak.

Jana Martinková: V priemere arbitrážne spory trvajú od troch do štyroch rokov, takže dá sa povedať, že sme takmer v polovici. Pri týchto sporoch sú najvyššie náklady vždy na začiatku sporu.

Redaktor: Dohodu aj preto nepovažuje za šťastné riešenie a pri možnom výsledku arbitráži je optimistická.

Jana Martinková: Pri dobre zvolenej taktike a stratégii má Slovensko veľkú šancu na úspech.

Lukáš Havlík, TA3