Teraz.sk, 18.4.2013

 

Ministerstvo financií vraj vyberá právnikov na arbitráže bez tendra

TASR, 18. apríla 2013 21:33

Verejné obstarávanie; európska komisia, porušenie zákona, právnicke a advokátske firmy – spoločnosti, Advokátka Jana Martinková - Attorney-at-law (lawyer), der Rechtsanwalt - Advocatus Martinková s. r. o.
Podľa odborníčky na arbitráže J. Martinkovej, ak sa ktorákoľvek advokátska kancelária, ktorá by mala záujem zúčastniť sa výberu, obráti na EK so sťažnosťou bude nepochybne úspešná.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Ministerstvo financií si vykladá zákon inak ako Európska komisia a právnikov na arbitráže vyberá bez tendra. Informuje o tom portál pluska.sk. Podľa jeho informácií rezort v arbitrážnych sporoch advokátske firmy priamo oslovuje a robí malé súťaže.

Pluska.sk informuje, že aj v súčasnosti vyberá ministerstvo advokátov, ktorí budú Slovensko zastupovať proti žalobe majiteľa zdravotnej poisťovne Union. „V druhej arbitráži so spoločnosťou Achmea prebieha výber zástupcu Slovenskej republiky, na ktorý sa nevzťahuje zákon o verejnom obstarávaní,“ povedal tlačový odbor ministerstva financií. V predchádzajúcom spore s touto spoločnosťou pritom prehralo Slovensko predbežne spolu takmer 40 miliónov eur. Okrem samotného odškodnenia totiž musí zaplatiť aj súdne trovy.

Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil pre ministerstvo výnimku. "Ide vraj o rozhodcovské konanie, ktoré je vyňaté z nášho zákona aj smernice Európskej únie pre verejné obstarávanie," napísal portál.

Európska komisia však podľa plusky.sk tvrdí, že výnimka uvedená v článku 16 c smernice sa uplatňuje na arbitrážne služby a nie na právne služby spojené s ochranou záujmov v rámci arbitrážneho konania. "Táto výnimka sa uplatňuje len na výber arbitrážneho súdu, nezávislého arbitra a nie právne poradenstvo či zastupovanie,“ objasnil Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Odborníčka na arbitráže Jana Martinková dodala, že ak sa ktorákoľvek advokátska kancelária, ktorá by mala záujem zúčastniť sa výberu, obráti na Európsku komisiu so sťažnosťou, že bola diskriminovaná, napríklad tým, že zákazka nebola primerane zverejnená, bude nepochybne úspešná a Slovensko bude čeliť sankciám.