Báječná žena č.49, 28.11.2011

TÉMA Vedeli ste, že manželstvo je ekonomicky oveľa výhodnejšie ako spolužitie druha a družky.

 

Postrach svadba

 

Podľa výskumov chce žiť väčšina Slovákov v manželstve. Prečo sa napokon mnohí tvária, že je tento záväzok pre nich zbytočný? Najmä muži tridsiatnici sú na slovo svadba alergickí.

 

Radí Danica Caisová, sexuologička a psychiatrička, ambulancia Faira, Košice

 

Kedysi sa to každú sobou v okolí kostolov a miestnych úradov len tak hemžilo sprievodmi svadobčanov. Kedy ste však videli naposledy nejaký sprievod s nevestou?

 

Nevydržia vo dvojici

Zdá sa, že najmä muži sa svadby boja. Upodozrievame ich, že hlavným dôvodom je nechuť prísť o sexuálnu slobodu a o voľný čas. „Nie je za tým strach. Jednoducho nechcú mať pocit, že o takom dôležitom kroku rozhoduje niekto iný alebo že ich do toho niekto tlačí. Najmä muži okolo trisiatky sú veľmi ostražití. Iste však existujú aj muži, ktorým naozaj chýba zmysel pre manželstvo. Navyše dnešná doba viac než kedykoľvek predtým umožňuje väčšiu rozmanitosť párového spolužitia. Kým v minulosti bolo nepredstaviteľné, aby ľudia spolu žili bez sobášneho listu, dnes sa to javí ako prirodzené,“ konštatuje sexuologička a dodáva: „V minulosti boli manželstvá nevyhnutné, nielen preto, že vtedajšia morálka nedovoľovala žiť spolu na „psiu knižku“, ale najmä preto, že život bol ťažký a muži aj ženy potrebovali jeden druhého, aby prežili. Dnes, vďaka dlhovekosti, sa očakáva, že s jedným človekom prežijete desaťročia. Pre niektorých to môže byť dosť skľučujúca predstava.“

 

Známe slovenské páry „bez papiera“

-Zlatica Puškárová a Patrik Švajda

-Lenka Šóošová a Richard Raiman

-Petra Polnišová a Matthieu Darras

-Mária Čírová a Maroš Kachút

-Jana Kirschner a Eddie Stevens

-Henrieta Mickovičová a Alexander Bárta

-Zdena Studenková a Branislav Kostka

 

Dobrovoľne starou dievkou?

Ženy spravidla túžia po trvalom zväzku viac ako muži. No aj ony akosi pričasto vyhlasujú, že na to, aby boli spolu šťastní a spokojní, nepotrebujú papier o sobáši. „Je pravda, že vo veľkých mestách, najmä v zahraničí, je veľké množstvo jednočlenných domácností. To však vôbec neznamená, že by muži a ženy netúžili po partnerstve. Iba majú pocit, že majú dostatok času nato, aby našli toho pravého, či tú pravú. Istota toho, že budú dlho žiť im dovoľuje, aby odkladali aj materstvo a otcovstvo na neskôr. Tento model správania sa týka predovšetkým industrializovaných krajín. Tam, kde ľudia musia fyzicky pracovať a každodenný život je veľmi ťažký, žijú krátko uzatvárajú manželstvá častejšie a v skoršom veku,“ vysvetľuje odborníčka.

 

Ako sme na tom?

Podľa údajov Štatistického úradu SR však počet uzavretých manželstiev za posledných desať rokov neklesá. Najviac svadieb sa každoročne odohráva v Prešovskom kraji. Za uplynulé desaťročie sa konalo na Slovensku najmenej svadieb v roku 2001 a to 23 795. Najviac manželstiev sa uzavrelo v roku 2008, bolo ich 28 293.

 

Na druhý (tretí) pokus...

Nemálo mužov aj žien je dnes už rozvedených a o „lásku až za hrob“ na druhý či tretí pokus nemajú veľký záujem. Čo však v prípade, že vy ste ešte nemali svoju svadbu a túžite po nej? Mal by sa váš rozvedený partner prispôsobiť vám, alebo vy jemu? „Ak to obaja partneri nepovažujú za zásadnú vec tak je treba počkať s rozhodnutím o tom, či svadba alebo spolužitie „na divoko,“ radí Danica Caisová.

 

Čo na to právnička?

Radí Jana Martinková, advokátka z kancelárie Advocatus Martinková, s.r.o.

„Manželstvo je každopádne výhodné pre ženu, ktorá sa stará o domácnosť alebo o deti, predovšetkým v čase materskej alebo rodičovskej dovolenky, ale nielen vtedy,“  konštatuje právnička.

 

Niektoré výhody manželstva:

-spoločný majetok nemôže jeden z manželov svojvoľne predať ani darovať, čím je druhý manžel chránený

-ten z manželov, ktorému zdroje zaisťujú lepšie materiálne postavenie je zo zákona povinný druhého manžela podporovať, aby ich životná úroveň bola v zásade rovnaká

-v manželstve bežné veci týkajúce sa spoločných záležitostí môže vybavovať každý z manželov bez splnomocnenia

-manžel dedí spolu s deťmi, každý rovným dielom

-zákon uprednostňuje na osvojenie dieťaťa, teda na adopciu, manželov

-pozostalý manžel má na rozdiel od partnera nároky zo sociálneho poistenia, teda vdovské, vdovecké, jednorazové odškodnenie a podobne

-manželia majú väčšie šance získať úver ako partneri, pretože banky ich posudzujú ako samostatné nezávislé subjekty

-manžel môže pri daňovom priznaní žiadať zníženie dane z príjmov na nezarábajúcu partnerku

 

Syndróm šialenej nevesty

Iným extrémom je, keď postrachom nie je samotný akt uzavretia manželstva, ale bláznivá nevesta. Svadbou posadnuté ženy dostali prezývku bridezilla, nevesta-monštrum. Postrach v bielych šatách každému diktuje, čo má robiť, ako sa správať a nesprávať, čo si má obliecť, dokonca si napríklad nepozýva hostí, ktorí majú nadváhu... Ak nie je ženích a ostatní svadobčania dostatočne aktívni pri príprave JEJ svadby, bridezilla je frustrovaná a  ešte zúrivejšia. „Je to možno spojené s glorifikáciou svatby ako najväčšieho a najvýznamnejšieho dňa v živote. Nahrávajú tomu aj svadobné agentúry, svadobné salóny, zážitky zo svadieb iných. Väčšina žien si praje, aby ich svadba bol zážitkom, na ktorý sa nezabúda. A tak im záleží na každom detaile. To, že to niektorá žena preženie a svadba sa stane akousi obsesiou, kde všetko musí byť na 100%, závisí od povahy tej ktorej ženy, jej predstáv a túžob,“ myslí si Danica Caisová.

 

Vyberte si ideálny dátum!

Ideálnym termínom na uzavretie sobáša je podľa numerológie taký dátum, ktorý po sčítaní všetkých jednotlivých číslic dáva konečný jednociferný súčet 1 alebo 6. 

Napríklad: 28. 4. 2012= 2+8+4+2+0+1+2=19, 1+9=10, 1+0=1.

Jednotka je totiž symbolom začiatku, nového štartu a úspechu. Šestka je zas číslom rodiny, praje harmónii a láske. Preto budú v roku 2012  výborným termínom na sobotňajší sobáš 28. apríl, 5. máj, 7. júl, 21. júl, 11. august, 1. september, 13. október, 27.október., 3.november, 17.november a 29.december.

 

Báječná žena/Plus 7 dní - Svadba – advokátka Jana Martinková, Advocatus Martinková s.r.o.
SYLVIA DERŇÁROVÁ, foto profimedia.sk/CORBIS, archív

 

Báječná žena/Plus 7 dní - Svadba – advokátka Jana Martinková, Advocatus Martinková s.r.o.