Hospodárske noviny, 23.9.2013:

 

Hospodárske noviny/Spravodajstvo/Zdravotníctvo, pondelok 23.9.2013

Okráda nás čudná firma z Drietomy, tvrdia lekári
23. september 2013 - Lekárom zavolajú do ordinácie a ponúknu zápis do národného zdravotného registra.
Tí s predstavou, že ide o štátnu inštitúciu, súhlasia. Z omylu ich vyvedie až faktúra na 264 eur, po nezaplatení ktorej nasledujú upomienky a vyhrážky exekúciou. Také sú podľa viacerých doktorov praktiky eseročky Choice one, na ktorú sa sťažovali už na niekoľkých štátnych inštitúciách. Tie teraz pred firmou varujú na svojich webových stránkach.
Národné centrum zdravotníckych informácií, s ktorou si majú lekári súkromnú firmu zamieňať, dokonca proti nej zvažuje podniknúť ďalšie kroky. Aké, však nespresnilo. „Zvážime to na základe konzultácií so zriaďovateľom, teda s ministerstvom zdravotníctva,“ povedal iba hovorca Peter Bubla.
Padlo trestné oznámenie
Firma sa proti obvineniam lekárov bráni. „Sme schopní doložiť každú objednávku zvukovým záznamom, z ktorého je jasné, že k zámene nedošlo a každý lekár vie, akú službu a za akých podmienok si kupuje,“ povedal HN jeden z konateľov Choice one Radko Pokorný. Pokorného tvrdenia popiera blog lekára a právnika Petra Kováča, ktorý opisuje skúsenosť svojej matky, rovnako lekárky. Tej mala pracovníčka firmy neustále podsúvať odpoveď, v ktorej súhlasí s registráciou na ich portáli narodnyzdravotnyregister.sk.
Skúsenosť s nimi má dokonca aj prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. „Išiel som na nich inak, ako asi nebýva zvykom. Povedal som, že ak to má prospieť veci, teda je to v záujme pacientov a lekárov a služba je bezplatná, tak s tým súhlasím. Na to zareagovali, že to tak nie je. Takto som sa dozvedel, že ide o spoplatnenú službu.“ Či by ho upozornili aj bez toho, Kollár nechcel špekulovať. Priamo na komoru sa podľa neho žiaden poškodený lekár neobrátil.
SOI nezasiahne

Právnik Kováč v blogu upozorňuje aj na „neprimerané“ obchodné podmienky zmluvy, ktorú spoločnosť so svojimi klientmi po telefonickom nábore uzatvára. Napríklad za každý deň nezaplatenia faktúry si zaúčtuje 0,5 percenta z dlžnej sumy a pri storno objednávke až 70 percent. Ak lekár na zmluvu pristúpi, zaväzuje sa na dobu neurčitú, najneskôr však do roku 2017. Podľa Pokorného tým chcú chrániť klienta. „V prípade, že sa čokoľvek s našou spoločnosťou stane, služby mu budú poskytované a má garanciu fungovania projektu minimálne do 31. júla 2017.“
Na Kováčov blog Choice one zareagovala trestným oznámením. Pred jej praktikami už však okrem lekárov či ministerstva zdravotníctva upozorňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia. Jej hovorkyňa Danuša Krkošová Hospodárske noviny potvrdila, že minulý týždeň mali niekoľko telefonátov, v ktorých sa na eserečku sťažovali. Zasiahnuť však nemôžu. „Smernica o nekalých obchodných praktikách priamo ochraňuje len ekonomické záujmy spotrebiteľov, nie podnikateľov, medzi ktorých sa radia aj lekári,“ zdôvodnila.
Ak sa lekári cítia oklamaní, ich jedinou možnosťou je tak podľa Krkošovej súd. Či sa dočkajú zadosťučinenia, je však otázne. „O podvod v zmysle Trestného zákona ide v prípade obohatenia sa na škodu cudzieho majetku tým, že niekto uvedie druhého do omylu a spôsobí mu tak aspoň malú škodu, najmenej 266 eur,“ vysvetľuje advokátka Jana Martinková. V tomto prípade Choice one uzatvára zmluvy v hodnote 264 eur.

Známe praktiky aj v Česku

S firmou Choice one z malej dediny Drietoma sa spájali viaceré ďalšie zaujímavé spoločnosti. V obchodnom registri má napríklad ako bývalého spoločníka zapísanú českú akciovku Chamr Corporation. Tá tiež prevádzkovala webovú stránku narodnyzdravotniregister.cz. a rovnako sa na jej praktiky sťažovali miestni lekári. Doktor Tomáš Rozsíval, ktorý o nich napísal, bol následne na stránke označený ako „nesolídny lekár“.
Aktuálne Choice one spolupracuje s českou firmou WorksPro, s. r. o., ktorá podobné projekty prevádzkuje nielen v Česku, ale aj v Nemecku. Aj túto firmu už preverovali. „V roku 2011 a 2012 sme mali dva podnety na spoločnosť WorksPro, s. r. o. Tie sme vyhodnotili ako neopodstatnené. Tento rok sme dostali ďalšie dva,“ povedal HN hovorca Českej obchodnej inšpekcie Denis Gaidoš. Dotknutí o praktikách tejto firmy píšu aj na českom portáli podvodnici.net.
Lekári dobre vedia, na čo sa zaväzujú

Konateľ Choice one ,s. r. o., Radko Pokorný pre Hospodárske noviny:

Bolo vaším úmyslom uvádzať lekárov do omylu, že ide o nejaký štátny register, keďže existujú aj oficiálne zdravotnícke registre?

Čo by sme z toho mali? Problémy? Vedieme s lekármi 10-, 15-, 20-minútové rozhovory, často aj so sestričkami alebo spoločníkmi ordinácie, kde im opisujeme svoje služby a výhody online priamo na ich počítači. Nikdy nezaznelo, že by sme mali niečo spoločné so štátom, alebo s ministerstvom alebo poisťovňou. Na každej zvukovej nahrávke je rovnako zaznamenaný súhlas klienta s objednávkou a podmienkami.

Niekoľko lekárov sa však na vás sťažovalo.

Nerozumiem, ako si profesionál z odboru môže náš web pomýliť so zdravotnými registrami chorôb a chorých pacientov, keďže ide o úplne iný typ služby a dát. Takému lekárovi by som osobne ako pacient nedôveroval. Je smutné, že sa človek v informačnom storočí na Slovensku nedozvie takmer žiadne aktuálne informácie o svojom lekárovi a že neexistuje žiadna poriadna štátna online služba pre pacientov. Snažíme sa túto dieru zaplniť a chápem, môže to mnohých ľudí z trhu hnevať.

Prečo vediete register pod dvomi názvami, druhý ako modernylekar.sk?

Je to kratší názov a vystihuje zámer. Každý z našich klientov si môže bezplatne vybrať koncovú doménu. Buď sa bude napríklad volať mudrjannovak.narodnyzdravotnyregister.sk, alebo mudrjannovak.modernylekar.sk, alebo mu vieme poskytnúť kompletnú doménovú adresu, napríklad lekarbratislava.sk. Je na ňom, ako sa chce prezentovať svojim pacientom.