Televízia TA3, 9.5.2011: Arbitráž končí, záväzky nie

Arbitráž končí, záväzky nie

Zdroj: TA3
Servis: Hlavné správy
Dátum: 2011/05/09 18:30:00
Autor: Petra Maťašovská
Moderator: Lucia Farkasová, Vlado Vondrák

Moderátor: Štát nemusí zaplatiť akcionárovi zdravotnej poisťovne Dôvera vyše pol miliardy eur, ktorú žiadal pre obmedzenie zisku. Príbeh sa ale nekončí, pretože Penta sa po najnovšom neúspechu na Medzinárodnom súde pravdepodobne obráti na iné súdy. Podľa odborníkov sa suma, ktorú môže od štátu vysúdiť výrazne zníži.

Redaktor: Zdravotným poisťovniam obmedzila nakladanie so ziskom minulá vláda. Poisťovne sa bránili a siahli po právnikoch. Medzinárodná arbitráž Dôvera verzus štát sa teraz skončila. Tribunál nedal za pravdu ani jednej zo strán. Spochybnil totiž legitímnosť žalobcu.

Martin Danko, hovorca Penta Investments: Ako náhle budeme presne poznať dôvody, ktoré k tomu arbitrážny tribunál viedli, tak budeme vedieť presnejšie zvážiť, aké ďalšie právne kroky v tomto existujúcom spore môžeme podniknúť.

Redaktor: Slovensko tak nateraz zažehnalo hrozbu viac ako pol miliardového odškodnenia.

Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), minister financií: My vítame každý výsledok, ktorý zníži verejné výdavky a zníži riziko, že štát bude musieť platiť. Čo sa týka arbitráži, nebudem k tomu zatiaľ hovoriť viac, pretože máme ešte viaceré arbitráže otvorené a nechcel by som zhoršiť pozíciu slovenskej strany.

Redaktor: Právnička, ktorá sa zaoberá legislatívou zdravotných poisťovní očakávala, že akcionár Dôvery na Medzinárodnom súde nepochodí. Predpokladá, že sa bude svojich nárokov domáhať v inom konaní.

Jana Martinková, advokátka: Každopádne je toto ukončenie arbitráže veľkým prínosom pre Slovensko, nakoľko tie nároky, ktoré by mohli dosiahnuť v týchto iných konaniach budú diametrálne odlišné. Predpokladám, že viac ako 50 mil. euro by to nemalo byť.

Redaktor: So štátom sa pre obmedzenie zisku súdi aj zdravotná poisťovňa Union. Žiada 160 mil. eur. Arbitrážny proces stále trvá. V prípade padlo zatiaľ jediné rozhodnutie. Ústavný súd označil zákon z čias Ficovej vlády za protiústavný a koalícia chce legislatívu zmeniť. Parlament by mal už na najbližšom stretnutí rokovať o vládnej novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá im má vo veci zisku rozviazať ruky.

Petra Maťašovská, TA3