Báječná žena č.1, 27.12.2011

Báječná žena č.1, 27.12.2011, str. 18,19

TÉMA: Ak sa vám v živote opakujú zážitky, ktoré sa vám nepáčia, niekde robíte chybu...

Čo vám tento rok nevyšlo?

V nasledujúcom roku dosiahnete spokojnosť so životom, ak budete k sebe úprimnejšia, zbavíte sa falošných priateľov a začnete sa venovať tomu, v čom ste dobrá!

Radí Renáta Beköová, psychologička z odbornej ambulancie v Šali.

Ste stále bez práce, rozhádané s kamarátkou alebo ste si ani tento rok nenašli čas na svoje koníčky? Nestrácajte čas ani sily hnevaním sa na seba, smútkom, či sebaobviňovaním. Pokúste sa radšej zistiť, v čom ste urobili chybu, napríklad či ste nemali dostatok sebadisciplíny, alebo ste si dali príliš náročný cieľ. Čo vám nevydarilo v práve sa končiacom roku, to sa dá napraviť v budúcom roku.

Rozhádala som sa
Mrzí vás, že ste si tento rok pokazili vážnou hádkou s mamou, kamarátkou či bratom? To, že sa momentálne nerozprávate, je prejavom obrany zranených citov na oboch stranách. Boli by ste rady, keby sa opäť mohli na seba usmiať? Tak mame zavolajte alebo napíšte mail či list. Nie je to také ťažké. Stačí obyčajné „prepáč“. Možno vás prekvapí ústretová reakcia. Ak nie, aspoň si nebudete vyčítať, že ste sa nepokúsili vaše vzťahy napraviť. „ Za reakcie druhého človeka nie ste zodpovedná, len za tie svoje. A o tých potom môžete rozhodovať slobodnejšie. Hnev a zlosť však ubližuje najviac tomu, kto sa hnevá“, vysvetľuje odborníčka na vzťahy.

Za pomoc som sa nedočkala vďaky
Keď niekomu preukážete službu, cíti sa vám zaviazaný, čo v ňom vzbudzuje určitý pocit viny. A ten nie je nikomu príjemný. Preto obetovanie sa pre druhých, odsúvanie svojich potrieb a záujmov z vás neurobí obľúbeného človeka. „Každý si pod  pojmom vďaka predstaví niečo iné. Ak si však predstavujete nejaké svoje očakávania smerom k druhým, často ste sklamaná. Ja si pod pojmom vďaka predstavujem výsledok snahy, ústretového úsilia. Ak pomoc splnila svoj účel, to stačí. Ak sa Vám v živote opakujú zážitky, ktoré sa Vám nepáčia, niekde robíte chybu,“ objasňuje Renáta Bekoová. Psychológ vám pomôže nájsť ju a odstrániť. Inou kapitolou sú „priatelia“, ktorí vás vždy potrebujú, presnejšie vašu pozornosť, auto, či vaše šikovné ruky. No nič vám za to neplánujú ponúknuť. Samozrejme, ani od nich sa vďačnosti nedočkáte. Neplytvajte svojou energiou, tú investujte radšej do skutočných priateľstiev.

Nestihla som spraviť nič dôležité
Máte na všetko priveľké nároky, všetko chcete mať na 100%. V práci, aj doma. To však prevyšuje vaše skutočné sily. Potom sa vám zdá, že aj napriek veľkej snahe nič nestíhate. Navyše sa stres a rýchle životné tempo môže odraziť aj na vašom zdraví, sú spúšťačom problémov so srdcom, trávením aj spánkom. Pokúste sa oslobodiť spod tlaku, pod ktorým žijete. Úplne spomaľte. Vynechajte všetko, čo nie je životne dôležité. Robte iba najnevyhnutnejšie kroky. Deň má 24 hodín, tretinu venujte práci, tretinu spánku a zvyšok rozdeľte medzi starostlivosť o seba, manžela, deti, domácnosť. Presne v tomto poradí, samozrejme, pokiaľ doma nemáte maličké bábätko.
„Príčinou nestíhania je nesprávna hierarchia hodnôt a ich nahustenie. Často je dôvodom aj to, že si dáte nepodstatnými záležitosťami odviesť pozornosť od svojho zámeru. Aka sa to začne diať, potrebujete sa vrátiť samy k sebe, začať si robiť svoje veci a to ostatné si potom prirodzene nájde svoj čas a miesto. Môže sa však stať, že to nejde. Vtedy príčina nieje mimo vás, ale vo vás, vnútorne súperíte s viacerými prioritami“, uvádza psychologička. Skúste sa preto lepšie rozhodnúť, čo má pre vás skutočný význam.

Neviem si nájsť prácu
Možno je pre vás tou správnou cestou konečne začať robiť to, čo robíte rada, v čom ste dobrá. Popremýšľajte, za čo vás chváli rodina alebo priatelia, alebo sa ich na to rovno opýtajte. Mnohé ženy vedia tak ako nik iný upiecť dokonalé zákusky, alebo perfektne šiť. Zistite si, aké ceny si inde pýtajú za tieto služby a kým si nájdete prácu privyrábajte si.

Radí Jana Martinková, advokátka, kancelária Advocatus Martinková, s.r.o.

Môže si žena na materskej či rodičovskej dovolenke privyrábať, napríklad občas tlmočiť z angličtiny?
Áno, no ak jej príjem z pracovného pomeru alebo z práce vykonávanej na základe dohody, či z podnikania a podobne presiahne v roku 2011  sumu 1779,65 eur, musí podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Od začiatku roku 2011 už môže žena na materskej alebo rodičovskej dovolenke pracovať bez straty nároku na materskú, či rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť, nesmie však pracovať na pôvodnú zmluvu.
 
Ak je žena nezamestnaná a privyrába si, napríklad pečie doma koláče na objednávku, musí to ohlásiť daňovému úradu alebo úradu práce?
Aj žena evidovaná na úrade práce môže vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa zákonníka práce alebo iného právneho vzťahu podľa obchodného alebo občianskeho zákonníka. Ak nechce byť vyradená z evidencie úradu práce, nesmie jej mesačná hrubá mzda alebo odmena presiahnuť aktuálne 65% životného minima, zvýšeného o prípadné odvody a daň. Od 1.7.2011je maximálna výška zárobku 139,91 €, vrátane poistných odvodov . Bez ohľadu na to, či je evidovaný na úrade práce, môže nezamestnaný dosahovať mesačne príjem 296,61 € bez toho, aby musel podať daňové priznanie a príjem zdaniť.


SYLVIA DERŇÁROVÁ, foto profimedia.sk/CORBIS, archív

Báječná žena č.1 01

Báječná žena č.1 02