TASR, 13.12.2011 SK

SÚDY: EK môže riešiť výber advokátov, ktorí budú zastupovať NR SR
Dátum: 13.12.2011 13:30 Autor: KRIZ Priorita: 4 Kategória: Súdy, prokuratúra - jus
________________________________________
SÚDY: EK môže riešiť výber advokátov, ktorí budú zastupovať NR SR


      Bratislava 13. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) môže v budúcnosti skúmať výber právnych zástupcov, ktorí budú zastupovať Slovenskú republiku, respektíve Národnú radu SR v prebiehajúcich súdnych sporoch za takmer miliardu eur, domnieva sa advokátka Jana Martinková. Podľa jej názoru sa pri výbere právnych služieb pre štát postupuje v zmysle zákona o verejnom obstarávaní podľa výšky predpokladanej hodnoty zákazky.
      "Ak sa výška hodnoty zákazky pohybuje od 10.000 do 40.000 eur, ide o podprahovú zákazku. V prípade, že sa poskytovanie právnych služieb viaže na zastupovanie v náročnom spore s extrémne vysokou žalovanou čiastkou, napr. v jednom prípade až 750 miliónov eur, vzbudzuje výber advokátskej kancelárie postupom podľa podprahovej zákazky nedôveru," vyslovila svoj názor pre TASR Martinková z advokátskej kancelárie Advocatus Martinková.
      "V kontexte s praxou štátu v podobných situáciách by táto odmena zodpovedala asi tak vypracovaniu mimosúdnej dohody. Budúcnosť síce ukáže, aký bol skutočný cieľ tohto neštandardného postupu, aj to, či zadaná hodnota zákazky nebola len počiatočná, avšak ak v dôsledku toho Slovensko spor nevyhrá a bude musieť zaplatiť viac ako 50 miliónov eur, bude to už len Pyrhovo víťazstvo," zdôraznila právnička. Zároveň dodala, že do záležitosti sa môže vložiť napríklad aj spomínaná EK, v prípade, že niektorý so záujemcov bude takýto postup vnímať ako obchádzanie európskych smerníc pri zadávaní zákaziek, predovšetkým pravidiel transparentnosti a nediskriminácie. Umelo podhodnotená zákazka podľa jej slov môže byť za určitých okolností vnímaná ako diskriminačný postup.
      "Priamy výber právneho zástupcu by mohlo pred Európskou komisiou obhájiť v danom prípade napríklad to, ak by verejný obstarávateľ zjednodušene povedané zvolil taký subjekt, ktorý získal už pôvodnú zákazku (napr. na zastupovanie v arbitrážnom konaní), za predpokladu, že by predpokladaná hodnota služieb nepresiahla 50 percent hodnoty pôvodnej zmluvy. Takúto výnimku smernica EÚ pripúšťa," povedala ďalej advokátka Martinková.
      NR SR má na krku 12 žalôb za takmer miliardu eur. Týkajú sa zákazov zisku zdravotným poisťovniam a hybridnej pošty, keď v niektorých už prebiehajú súdne procesy. Parlament žalujú firmy aj jednotlivci. Za 30 miliónov eur by ho mal zastupovať externista, ktorý má vzísť z tendra vypísaného bývalým vedením pár dní po páde vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Nové vedenie Kancelárie Národnej rady SR o problémoch nevedelo. Teraz sa zaoberá tým, ako vzniknutú situáciu riešiť a či pokračovať v tendri.
      "Kancelária NR SR eviduje 12 žalôb v celkovej úhrnnej hodnote 937,7 milióna eur. Žaloby smerujú k obsahu, k právnej podstate samotných prijímaných zákonov. To znamená, že žalujúci žalujú kanceláriu ako právny subjekt za ušlý zisk, resp. za zákaz zisku. Za to, že nemohli podnikať možno tak, ako im bolo umožnené pred prijatím zákonov. Prvá žaloba prišla ešte v marci 2009," povedal v prvej polovici novembra pre médiá kancelár Národnej rady SR Andrej Kramár, ktorý vo funkcii nahradil Michala Nižňana. Kancelária sa momentálne zaoberá spôsobom, ako situáciu riešiť.
      "Pri nástupe nového vedenia kancelárie sme si našli na stole vyhlásený tender na externú právnu pomoc pre kanceláriu v hodnote 30 miliónov eur. Je otázne, či budeme v tendri pokračovať. Potrebujeme ešte spraviť krátku analýzu, či je vôbec nevyhnutné pokračovať v týchto právnych sporoch, ako to bolo nastolené pri bývalom vedení," poznamenal. Kancelária sa mieni obrátiť na svojich ústavných právnikov, aby zaujali stanovisko. "Potom môžeme rozhodnúť, či to urobiť externe alebo interne," doplnil Kramár. Tender bol podľa jeho slov vypísaný len pár dní po páde vlády. 

Súvisiace články:
http://www.topky.sk/cl/10/1293860/ROZHOVOR-Vyhrali-spor-pre-Slovensko--pre-arbitraz-kritizuju-Hrusovskeho- 

http://hnonline.sk/slovensko/c1-53942100-americki-advokati-chcu-uspiet-proti-pente-aj-na-slovensku
http://hnonline.sk/slovensko/c1-54438030-slovensko-musi-dodrziavat-zakony-tvrdi-advokatska-spolocnost
http://www.topky.sk/cl/10/1293860/ROZHOVOR-Vyhrali-arbitraz-pre-Slovensko--pre-spor-s-Pentou-kritizuju-Hrusovskeho-
http://www.topky.sk/cl/100535/1296357/Hrusovskeho-vyber-by-podla-advokatov-mohol-viest-k-zalobe
http://prestavka.sk/2-14914/SUDY:-EK-mo-ze-riesit-vyber-advokatov--ktori-budu-zastupovat-NR-SR.xml
http://moje.hnonline.sk/blog/79831
http://hnonline.sk/slovensko/c1-54503530-radicovej-radca-ma-nove-miesto